Last First Sport School Class
Bailey Dave  Coaching Tussey Mountain 2016
Baker Kenny Football / Coaching Bedford 2014
Baker Jo Coaching Bedford 2010
Batzel Dale  Coaching /Athletic Director Northern Bedford 2015
Beegle Sam  Wrestling / Horse Racing Bedford 2012
Braillier-Clingerman Yvette Basketball / Volleyball Everett 2017
Brown "Rusty"  Football Bedford 2015
Bryant Robert Baseball Hyndman 2006
Burket Glenn Wrestling Bedford 2008
Burtnett Barry  Wrestling Bedford 2011
Bussard Robert Football Everett 2010
Bussard Ken  Football / Coaching Northern Bedford 2014
Calhoun Jim Wrestling Everett 2008
Chamberlain Gerald  Auto Racing Everett 2006
Chamberlain Reish Lexie  Basketball Bedford 2014
Christner Meyer "KO" Boxing Hyndman 2017
Clark Ed Coaching Bedford 2006
Clark John  Track Bedford 2006
Clark Jan Wrestling Northern Bedford 2006
Clark Paul Wrestling Everett 2008
Clark Jim Wrestling Chestnut Ridge 2009
Collins Chuck Basketball Tussey Mountain 2011
Conner Sue Coaching Everett 2007
Corle Bobby Horse Racing Bedford 2008
Cottle Mike  Football Bedford 2015
Cowher Denny  Football / Baseball Claysburg Kimmel 2011
Cragan Charlie Auto Racing Everett 2009
Creps Bill  Coaching Bedford 2007
Diebert Dick Football Bedford 2014
Donaldson Don Football Tussey Mountain 2009
Dorner Mark  Football Bedford 2015
England Dan Baseball Bedford 2009
Enyeart Craig Football Tussey Mountain 2007
Evans Larry  Basketball Tussey Mountain 2014
Ewart Lew  Coaching Northern Bedford 2010
Faust Jack  Football Bedford 2007
Felix Mike  Baseball Chestnut Ridge 2017
Fisher Dick  Coaching / Athletic Director Chestnut Ridge 2007
Fisher Bruce "Bud"  Football Bedford 2012
Fisher Bruce  Football Bedford 2013
Fochtman Doug Wrestling Chestnut Ridge 2010
Foor John  Baseball / Coaching Everett 2006
Foor Bob Baseball / Coaching Everett 2007
Frear Gus Auto Racing Bedford 2009
Frear Ned Media Bedford 2010
Glasgow Fred Football Northern Bedford 2006
Gochnour Duane Baseball / Athletic Director Everett 2006
Grubb Cary  Football / Baseball Bedford 2015
Hamilton Ron Wrestling Bedford 2007
Hammer Roger Horse Racing Chestnut Ridge 2006
Harlin Fran Coaching Chestnut Ridge 2008
Heacock John Wrestling Bedford 2007
Heffner Fred Football Tussey Mountain 2017
Hershberger Robert Football / Wrestling Bedford 2016
Hershberger Alan  Football / Wrestling Bedford 2016
Hine Sonny Horse Racing Bedford 2010
Hoover Rod Wrestling Northern Bedford 2009
Howard Earl Baseball Everett 2009
Husick Jeff  Wrestling Tussey Mountain 2011
Imgrund Paul  Media Chestnut Ridge 2016
Imler Dave Wrestling Chestnut Ridge 2015
Imler  Over Robin  Basketball Northern Bedford 2011
Jones Don "Pee Wee" Wrestling Bedford 2017
Jones Scott Track & Field Everett 2012
Keel Mike  Baseball Hyndman 2012
Keller John Coaching Hyndman 2008
Kerr Dan Basketball Bedford 2013
Kline Derrill “Dee”  Baseball Everett 2017
King Ed Coaching Northern Bedford 2008
Koontz Francis Wrestling Bedford 2007
Koontz  Greg Wrestling Bedford 2017
Lage Richard Football Replogle  (Northern Bedford) 2007
Lamens Roger  Wrestling Chestnut Ridge 2012
Landis Warren Football Bedford 2016
Lehman Vohn  Baseball Hyndman 2013
Martz Gary  Auto Racing Bedford 2015
May Bruce  Basketball Hyndman 2010
McKee Dean Coaching Bedford 2008
McKeta Don Football Tussey Mountain 2008
Metzger Sol  Football / Coaching Bedford 2014
Miller John Basketball Hyndman 2009
Mock Stan Football Chestnut Ridge 2011
Mock Richard  Football Chestnut Ridge 2013
Mumma Dick Basketball Bedford 2008
Mumma Kapsali Carol  Basketball Bedford 2011
Musselman Dave  Official Claysburg Kimmel 2014
Nee Mel Baseball Bedford 2006
Oliver  Harry  Wrestling Bedford 2017
Phillips Janet Coaching Hyndman 2014
Price Harold Football Everett 2007
Raab Baker Melissa Basketball Bedford 2016
Reed Walter  Wrestling Everett 2013
Robinette Floyd Football Replogle  (Northern Bedford) 2013
Rogish Tom Football / Coaching Bedford 2015
Sciranko George Media Bedford 2007
Skipper Jack  Baseball Robert P Smith (Northern Bedford) 2010
Stair Gene Baseball Hyndman 2010
Swope Joel  Baseball Bedford 2011
Triplett Wayne  Football Bedford 2016
Waltman Royce Coaching Hyndman 2006
Waltman John  Baseball Hyndman 2016
Washington Garrett Football Chestnut Ridge 2015
Waugerman Gary  Baseball Bedford 2017
Whitcomb Mike Baseball Chestnut Ridge 2009
Williams Keith Baseball Bedford 2017
Willison Mikanak Julia  Tennis Hyndman 2016
Wyles Larry  Basketball Tussey Mountain 2013
Young Glenn  Baseball Tussey Mountain 2012
Zimmerman M. Nadine  Basketball / Field Hockey Northern Bedford 2016

Bedford County Sports Hall of Fame
Bedford County, Pennsylvania